top of page
  • luciahrckova

Infarkt myokarduSrdcový infarkt je vážny zdravotný stav, ktorý je celosvetovo najčastejšou príčinou úmrtia dospelých ľudí. Vzniká vtedy, keď sa náhle zníži prietok krvi koronárnymi cievami. To sú krvné cievy, ktoré k srdcu privádzajú okysličenú krv, potrebnú na jeho správne fungovanie. Typickým prejavom srdcového infarktu je bolesť v hrudi, pocit nedostatku vzduchu, úzkosť a potenie. Srdcový infarkt predstavuje stav ohrozujúci život, ktorý by sa mal neodkladne liečiť.


Kardiovaskulárne ochorenia sú najčastejšou príčinou úmrtí u nás aj vo svete. WHO udáva, že v roku 2016 zomrelo na srdcovo-cievne ochorenia 17,9 milióna ľudí, čo predstavuje 31 % z globálnej štatistky o úmrtiach. Ak to rozmeníme ešte na drobné, tak z tohto počtu podľahlo viac ako 9 miliónov ľudí ischemickej chorobe srdca.Príznaky infarktu myokardu


Pri akútnom infarkte myokardu odumiera sval postupne a poškodenie je už po nejakom čase nezvratné – práve preto je dôležité konať rýchlo, aby sa predišlo život ohrozujúcemu poškodeniu.

V spojení s infarktom sa často hovorí o bolesti na hrudníku, no akútna forma sa môže prejavovať širokou škálou príznakov. Niektoré z nich môžu dokonca evokovať nádchu (najmä u žien) či pálenie záhy. Vo všeobecnosti sa však akútny infarkt opisuje týmito príznakmi:· bolesť alebo tlak na hrudi,

· únava,

· ostrá bolesť vrchnej časti tela (chrbát, čeľusť...), ktorá trvá viac ako 15-20 minút poprípade odznie a vráti sa späť, nezaberajú na ňu analgetiká,

· dýchavica (pocit nedostatku vzduchu), alebo kašeľ,

· nevoľnosť, vracanie, studený pot,

· úzkosť, búšenie srdca,

· opuch nôh.


Ak ste na sebe alebo blízkom spozorovali niektorý z príznakov (alebo kombináciu) a sú prítomné aj rizikové faktory, neváhajte a volajte rýchlu záchrannú pomoc.Aké sú rizikové faktory, ktoré vedú k vzniku infarktu myokardu?

Niektoré rizikové faktory zvyšujú pravdepodobnosť rozvoja ischemickej choroby srdca, ktorá neskôr môže vyústiť do infarktu myokardu. Množstvo rizikových faktorov vieme ovplyvniť životosprávou.


· fajčenie,

· zvýšený krvný tlak,

· zvýšený cholesterol a ďalšie tukové látky v krvi,

· nadváhu a obezitu,

· konzumáciu potravín bohatých na nasýtené mastné kyseliny, cholesterol a sodík,

· vysoké hladiny cukru v krvi, ktoré vedú k inzulínovej rezistencii alebo cukrovke 2. typu,

· nedostatok fyzickej aktivity,

· nadmerný stres či záťaž.


Neovplyvniteľné faktory:

· vyšší vek – najčastejšie po 45. roku u mužov a 55. roku u žien (alebo po menopauze),

· genetika – výskyt ischemickej choroby srdca v rodine (u mužov mladších ako 55 rokov a žien mladších ako 65 rokov),

· pohlavie – muži majú oveľa vyššie riziko vzniku infarktu ako ženy, ktoré sú pred menopauzou (po menopauze sa toto riziko u oboch pohlaví vyrovnáva).

Niektoré zo zmienených rizikových faktorov ako obezita, vysoký krvný tlak, vysoké hladiny cukru v krvi idú ruka v ruke. Ak sú všetky tieto faktory naraz prítomné, ide o metabolický syndróm. Všeobecne platí, že pacienti s metabolickým syndrómom majú dvojnásobne vyššie riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení.


Prvá pomoc pri infarkte myokardu

Pri infarkte srdca je nutné konať rýchlo. Preto je dôležité privolať rýchlu záchrannú službu hneď, ako sa objavia príznaky. (zavolajte na tiesňovú linku 112 – je európske číslo tiesňového volania, na ktoré sa volá bezplatne z pevnej linky alebo mobilného telefónu na celom území EÚ.) Včasné podanie prvej pomoci môže znížiť nezvratné poškodenie srdca a zachrániť život.


Prvá pomoc:

· postihnutého pohodlne posaďte, o niečo ho oprite, napríklad na zem o stenu

· buďte s ním

· upokojujte ho

· zakázaný je príjem jedla, pitia

· nefajčiť a nepiť alkohol

· treba hneď zavolať záchrannú zdravotnú službu na číslo 155

· ideálne je podať mu liek s obsahom kyseliny acetylsalicylovej (ASA), ako napríklad Anopyrín, Aspirín, Acylpyrín a to v dávke 400mg

· pozor na alergiu

· ak postihnutý má ischemickú chorobu srdca alebo už prekonal infarkt

· mal by okamžite užiť ASA

· ak má predpísaný nitroglycerín (NTG) alebo iný nitrát (sprej)

· pozor pri podávaní NTG musí byť krvný tlak vyšší ako 100, inak hrozí kolaps a strata vedomia

· nitráty sa nesmú použiť, ak človek počas 48 hodín užil sildenafil - Viagra a podobné prípravky

· do príchodu pomoci treba sledovať stav postihnutého

· pričom nezabudnite, že najmä v období extrémneho tepla môže byť riziko komplikácií vyššie

· pri zastavené obehu KPR, spätne volať 155 - operátor navedie na správny postup

· ak je dostupná AED (automatický externý defibrilátor) - použiť hoŽivot po prekonaní infarktu myokardu

V dnešnej dobe je mnoho ľudí, ktorí po prekonaní infarktu myokardu prežijú aktívny a plnohodnotný život. Kvalita života závisí najmä od rýchlosti podanej pomoci počas akútnej fázy infarktu myokardu. Včasná liečba môže výrazne obmedziť poškodenie srdcového svalu.

Dobrou správou je, že v súčasnosti sa väčšina pacientov po infarkte myokardu bezpečne vracia k bežnému životu pomerne rýchlo, a to už v priebehu niekoľkých týždňov. Dôležitá je však následná zmena životného štýlu a dodržiavanie nastavenej liečby. Dôvod je ten, že pacienti, ktorí prekonali infarkt myokardu, majú zvýšenú šancu, že sa objaví ďalší.

Podrobný proces, ktorý vedie k vzniku infarktu myokardu, nie je doposiaľ známy, a preto mu nevieme úplne predchádzať. Ak však znížime výskyt rizikových faktorov, ktoré prispievajú k vzniku ischemickej choroby srdca, môžeme znížiť aj riziko rozvoja infarktu myokardu.

Aj v prípade, že pacientovi už bolo diagnostikované kardiovaskulárne ochorenie, vie podniknúť kroky, ktoré zabezpečia zníženie rizika vzniku infarktu myokardu. Jednotlivé kroky zahŕňajú:

· racionálne stravovanie prospešné pre srdce (s obmedzením cholesterolu, cukru a soli),

· udržiavanie primeranej telesnej hmotnosti,

· pravidelnú fyzickú aktivitu (chôdza, plávanie, bicyklovanie, beh),

· zníženie stresu,

· vyhýbanie sa alkoholu a fajčeniu cigariet.


V prípade pacientov po infarkte myokardu môže lekár v rámci prevencie odporučiť aj rehabilitačný program pre srdce. Dôležité sú aj pravidelné preventívne prehliadky u kardiológa a dodržiavanie jeho pokynov.

Vďaka dodržiavaniu týchto zásad pacienti znižujú nielen riziko opätovného vzniku infarktu, ale dokážu si udržiavať pod kontrolou aj iné komplikácie, ktoré súvisia s infarktom. Napríklad riziko vzniku srdcových arytmií, atriálnej fibrilácie či srdcové zlyhávanie
Comments


bottom of page