top of page
luciahrckova

Diabetes II. - civilizačné ochorenie


Osoba kontroluje hladinu cukru v krvi

Diabetes mellitus 2. typu patrí medzi civilizačné ochorenia, ktorých výskyt dosiahol v súčasnosti pandemický charakter. Z celej populácie na zemeguli trpí touto chorobou 246 miliónov ľudí, pričom ďalších 50 % z tohto počtu o chorobe nevie. Na Slovensku evidujeme takmer 300-tisíc diabetikov, pričom odhadom 70- až 100-tisíc ľudí už diabetes mellitus má, ale nevie o ňom. Ročne pribudne asi 6- až 8-tisíc nových pacientov. Ide o chronické ochorenie, ktoré sa manifestuje takmer výlučne v dospelom veku. V poslednom čase však výskyt narastá aj medzi deťmi a mladými ľuďmi.

Diabetes mellitus 2. typu je chronický metabolický syndróm charakterizovaný zníženou citlivosťou na inzulín v pečeni, v kostrovom svalstve a v tukovom tkanive, takzvanou inzulínovou rezistenciou, a kvalitatívnou a kvantitatívnou poruchou sekrécie inzulínu v B-bunkách pankreasu. Hlavným laboratórnym znakom ochorenia je hyperglykémia. Porušené metabolické procesy, ktoré postihujú nielen cukry, ale aj tuky a bielkoviny, vedú k vývoju chronických mikrovaskulárnych a makrovaskulárnych komplikácií a diabetes mellitus sa tak stáva jedným z najčastejších, najzávažnejších a ekonomicky najnáročnejších

chronických ochorení. V dôsledku akútnych a chronických komplikácií významne zvyšuje morbiditu, mortalitu a zhoršuje kvalitu života pacientov.




ETIOLÓGIA

Diabetes mellitus nie je jedno ochorenie s jednoduchou príčinou a jednotnými prejavmi či jednotným spôsobom liečby. Ide o početnú, fenotypovo a najmä genotypovo veľmi heterogénnu skupinu ochorení s množstvom etiopatogenetických príčin. Výskytom najpočetnejšia skupina je diabetes mellitus 2. typu, ktorý tvorí viac než 80-percentný podiel výskytu diabetu. Príčinou hyperglykémie môže byť celý rad faktorov. V predklinickom štádiu u pacientov dominuje problematika inzulínovej rezistencie, ktorá sa prejavuje zníženým vychytávaním glukózy periférnymi tkanivami a zvýšenou produkciou glukózy v pečeni. Medzi ďalšie prejavy patria centrálna obezita, dyslipidémia, hyperurikémia, artériová hypertenzia, zvýšená prokoagulačná aktivita a endotelová dysfunkcia, ktoré predstavujú dôležité kardiovaskulárne rizikové faktory.

Inzulínová rezistencia je spočiatku dobre kompenzovaná zvýšenou sekréciou inzulínu a porucha

metabolizmu glukózy sa neprejavuje, v neskoršom období sa kompenzačná schopnosť B-buniek pankreasu vyčerpáva a sekrécia inzulínu klesá, čo sa prejavuje vzostupom glykémie a ďalšími poruchami. Podmienené sú geneticky a umocnené faktormi prostredia, pričom dôležitú úlohu zohráva stres,

Nástroje na riadenie diabetu

nadmerný energetický príjem, nesprávne kvalitatívne a kvantitatívne zloženie potravy, nedostatočná fyzická aktivita a civilizačné zlozvyky. Poznanie etiopatogenetickej príčiny diabetu je veľmi dôležitým predpokladom na správny výber liečby, preventívne opatrenia a prognózu.







KLINICKÝ OBRAZ

Medzi prejavy spájajúce sa s hyperglykémiou patria únava, malátnosť, časté močenie (polyúria), sucho v ústach, smäd, časté pitie (polydipsia), úbytok hmotnosti, rozmazané videnie, zlé hojenie rán, suchosť a svrbenie kože, impotencia (muži) či opakované infekcie (uroinfekcie, vaginálne infekcie, výtoky, infekcie vonkajšieho ucha a genitálu). Všetky tieto príznaky sú nešpecifické a môžu sa prejaviť aj pri iných ochoreniach. Pri diabetes mellitus 2. typu sú príznaky menej intenzívne, alebo sa nemusia vôbec prejaviť, vyvíjajú sa pomaly, pacient si na ne postupne zvyká a prvými prejavmi sú často až príznaky z rozvíjajúcich sa komplikácií.





DIAGNOSTIKA

Hyperglykémia – je rozhodujúcim diagnostickým kritériom a súčasne najznámejším prejavom diabetes mellitus a prediabetických syndrómov ako sú porucha glukózovej tolerancie a porucha glykémie nalačno. Normálna glykémia nalačno (FPG) je menej ako 6,1 mmol/l (podľa Americkej diabetologickej asociácie menej ako 5,6 mmol/l). Normálna glykémia za 2 hodiny po orálnej záťaži glukózou (PGC) je menej ako 7,8 mmol/l. Orálny glukózotolerančný test (oGTT) predstavuje dôležitý diagnostický nástroj u pacientov s hodnotou glykémie nalačno 6,1 – 6,9 mmol/l a u asymptomatických rizikových pacientov (genetická predispozícia, výskyt iného ochorenia, ktoré sa často združuje s diabetes mellitus) na posúdenie prítomnosti poruchy glukózovej tolerancie.

Meranie koncentrácie glukózy v moči (glykozúria) sa nepokladá za diagnostický parameter pri stanovení diagnózy diabetes mellitus. Glykovaný hemoglobín (HbA1C) odráža priemernú glykémiu za posledné 2-3 mesiace, jeho hodnota koreluje s rizikom rozvoja mikrovaskulárnych a kardiovaskulárnych komplikácií.

DIFERENCIÁLNA DIAGNOSTIKA DIABETES MELLITUS 2. TYPU

Podľa klasifikácie IDF z roku 1997 rozlišujeme štyri hlavné klinické skupiny (typy) diabetes mellitus:

1. diabetes mellitus 1. typu,

2. diabetes mellitus 2. typu,

3. široká skupina špecifických typov diabetes mellitus,

4. gestačný diabetes mellitus.

Na diferenciálne diagnostické účely možno využiť niektoré klinické a laboratórne znaky. Najčastejšími formami diabetes mellitus sú diabetes mellitus 2. typu a diabetes mellitus 1. typu. Klasifikácia často nie je jednoduchá ani medzi týmito dvoma typmi.



Vyvážené jedlo na riadenie diabetu

DIABETES MELLITUS 1. TYPU (DM1)

Klinické príznaky sa objavia relatívne náhle (počas niekoľko dní až týždňov) a sú intenzívne, manifestuje sa už v detskom, adolescentnom a v mladom dospelom veku. Výnimkou však nie je manifestácia ani vo vyššom veku (siedma či ôsma dekáda). Takýto DM1 sa označuje ako latentný autoimunitný diabetes mellitus dospelých (LADA) s typickou manifestáciou spravidla vo veku 35 – 40 rokov. Pacienti s diabetes mellitus 1. typu sú štíhli, mávajú častejší výskyt iných autoimunitných ochorení (autoimunitná tyreopatia, celiakia, vitiligo a iné), majú nízke hladiny IRI a C-peptidu, pričom stanovenie hladiny C-peptidu poskytuje presnejšiu informáciu o endogénnej sekrécii inzulínu, majú pozitívne autoprotilátky proti antigénovým štruktúram B-buniek pankreasu – proti dekarboxyláze kyseliny glutámovej-GADA,

proti tyrozínovým fosfatázam-IA2A a proti inzulínu-IAA, pričom druh protilátky umožňuje odhad agresivity ochorenia.


Za určitých okolností môžu byť prínosné aj genetické a imunogenetické vyšetrenia pri diabetes mellitus 1. typu (predispozičné/protektívne HLA alely) a pri monogénových formách diabetes mellitus (MODY, mitochondriálny diabetes mellitus, lipoatrofický diabetes mellitus a podobne).


NEDIABETICKÁ HYPERGLYKÉMIA

Typická je rýchla úprava hyperglykémie do 2 hodín. Vyskytuje sa pri niektorých poruchách príjmu potravy (bulímia, anorexia), u pacientov so zrýchleným vyprázdňovaním žalúdka, po resekcii žalúdka, pri tyreotoxikóze, pri akútnom strese (cievna mozgová príhoda, infarkt myokardu, operácia, úraz, popálenina a podobne), ktorý môže vyvolať hyperglykémiu prostredníctvom stresových hormónov.

LIEČBA A PREVENCIA

NEFARMAKOLOGICKÁ LIEČBA

Racionálna výživa je základnou a neoddeliteľnou súčasťou liečby diabetes mellitus 2. typu. Spolu s racionalizáciou životného štýlu (pravidelná fyzická aktivita a kontrola telesnej hmotnosti) mohutne prispievajú k úspešnej liečbe diabetes mellitus 2. typu.



FARMAKOLOGICKÁ LIEČBA

Cieľom liečby je odstránenie príznakov a akútnych komplikácií hyperglykémie a prevencia vzniku chronických komplikácií. Dôraz sa kladie aj na liečbu artériovej hypertenzie, dyslipidémie, hyperkoagulačného stavu, obezity a inzulínovej rezistencie. Pri výbere liečby postupujeme prísne individuálne s prihliadnutím na jej účinok, bezpečnosť, kardiovaskulárnu bezpečnosť a nežiaduce účinky.

Lieky používané pri liečbe diabetes mellitus 2. typu:

1. perorálne antidiabetiká – deriváty sulfonylurey – biguanidy (metformin) – tiazolindióny (glitazóny) – inhibítory dipeptidilpeptidázy – inhibítory SGLT2

2. inzulín a inzulínové analógy

3. inkretíny a inkretinové mimetiká

ZÁVER

Pokroky v molekulárnom, v biochemickom a v genetickom výskume vedú k hlbšiemu porozumeniu patofyziológie diabetes mellitus a jeho komplikácií. V priebehu posledných rokov sa vyvinuli nové lieky, ktoré rozširujú terapeutické možnosti a umožňujú indi­vi­duál­ny prístup k liečbe so zameraním nielen na liečbu hyperglykémie, ale aj sprievodných príznakov metabolického syndrómu


Ďaľšie články si prečítajte tu


Máte záujem o opatrovanie na slovensku?


Comments


bottom of page